0

Кросфіт

Що таке CrossFit (КросФіт) і які кросівки потрібні для кросфіту?

Початком ери кроссфіту можна вважати 2000-й рік, коли у Грега Глассмана і Лорена Дженаї з'явилася ідея створити принципово нову систему фітнес вправ, яка змогла б перерости в новий вид спорту. Ідея спрацювала і зараз у всьому світі відкриті спеціалізовані зали для кроссфіту, щорічно проводяться національні та світові першості з цього виду спорту, а провідні бренди світу створюють спеціальне взуття та одяг для кроссфіту.

Отже, що таке кросфіт? У перекладі з англійської CrossFit можна трактувати як Cross — перетинати, форсувати або схрещувати, а Fit — фітнес. Тобто форсований або високоінтенсивний фітнес. Якщо доступніше, то Кроссфіт, це система функціональних високоінтенсивних тренувань, в основу якої включені вправи з важкої атлетики, гімнастики, аеробіки, гирьового спорту, стронгменів та інших видів спорту. Крім того, CrossFit це бренд та товарний знак, який Грег Глассман зареєстрував у 2000 році у США.

Система вправ у кросфіт спрямована на збільшення сили та витривалості організму. Комплекси тривають від 15 до 60 хвилин, і включають кілька різноманітних фізичних вправ, у яких задіяні різні групи м'язів. Умовно, ці вправи можна розділити на кардіонавантаження, гімнастичні вправи та работа з вагою. Як і будь-який фітнес, основна мета занять це побудова тіла людини, але на відміну від інших систем тренувань, кроссфіт ставить собі завдання створити різнопланово підготовлених, ідеальних атлетів. Саме тому методики кроссфіту активно використовується на тренуваннях у бойових видах спорту, спеціальних силових підрозділів, пожежних та інших команд, тобто там, де фізична підготовка є однією з основних вимог роботи.

Якщо не займатись професійно, то кроссфіт підійде тим, хто хоче схуднути і привести м'язи в тонус, розвинути функціональність, аеробну та силову витривалість. Займаючись кроссфітом, ви з часом наростите м'язову масу, але якщо ваша мета лише маса, то краще вибрати класичні тренування у тренажерному залі.

Як і у всіх професійних видах спорту, у кроссфіту є переваги та недоліки, але, так як це все-таки спорт, плюсів набагато більше. Завдяки комплексам аеробіки, ви тренуєте серцево-судинну систему, відбувається загальне зміцнення і витривалість організму, покращуються метаболічні процеси, і як результат ви краще почуваєтеся в повсякденному житті — добре спите, у вас гарний апетит, зменшується захворюваність і т. д. Завдяки комплексам гімнастики покращується гнучкість тіла та координація. Робота зі штангою розвиває силу і ви нарощуєте фізичну масу, нехай не так швидко, як при заняттях бодібілдингом, але ваші м'язи зростатимуть, а зайвий жир спалюватиметься.

Крім того, до безперечних плюсів кроссфіту можна віднести те, що це, в основному, групові заняття, які зазвичай проходять на позитиві, додають азарту і ще більшого бажання займатися.

Якщо підвести підсумок, то завдяки інтенсивним заняттям кроссфіту, ви зможете пробігти 1 км, потім працювати зі штангою, потім підтягнутися певну кількість разів, а потім ще раз пробігти кілометр без особливих труднощів.

Із неявних мінусів можна віднести високе навантаження на серцево-судинну систему. Є думка, що кроссфіт шкодить серцю, так що якщо ви не дотримуватиметеся режиму тренувань і відновлення, то можуть з'явитися проблеми. Але знову ж таки ця проблема може виникнути лише якщо ви спортсмен-професіонал, а аматорам це не дуже загрожує.

Як і будь-який спорт, кросфіт травмонебезпечний, а через високу інтенсивність і різноплановість тренувань, більш травмонебезпечний, ніж інші види фітнесу. Тут важливо просто дотримуватися техніки безпеки, техніки вправ, не ставити непотрібних рекордів, і не ставитися недбало до виконання завдань.

 

Кросівки та одяг для Кросфіту.

Хтось зі мною може не погодитися, але, як на мене, для занять кроссфітом підійде практично будь-який спортивний одяг для тренувань в залі, будь то компресійні і не дуже футболки, майки, штани, легінси тощо. Головне, щоб вам було зручно, одяг не перетягував там, де не потрібно, і не сковував рухів під час вправ — чи це біг, гімнастика чи штанга. Сказати, що одяг саме для CrossFit чимось відрізняється від звичайної тренувальної форми сказати не можна. Одягайтеся за погодою, температурою, настроєм, і, звичайно беріть до уваги який саме план тренувань у вас сьогодні прописаний.

Із взуттям для кросфіту зовсім інша історія. Якщо хочете займатися кросфітом, необхідно придбати спеціальне взуття, так як звичайні кросівки для бігу, зали, трейлові або casual для таких тренувань не підійдуть. Чому так зараз спробуємо розібратися.

Вибираючи кросфіт, ви повинні чітко розуміти, що основний комплекс вправ це — штанга, гімнастика та фітнес одночасно. Тобто, кросівки повинні бути жорсткими, щоб підошва не дуже зминалась, а задник щільно фіксувала п'яту під час роботи зі штангою, у них має бути дуже чіпка підметка, щоб робити різкі рухи під час вправ з фітнесу, а сам верх взуття, особливо його внутрішня частина повинна бути зроблена з дуже міцної тканини, або мати Rope-Tec, щоб під час виконання вправ на канаті, кросівки не вийшли з ладу після першого ж спуску. Ну і звичайно біг — його в кросфіті небагато, тому в кросівках для кросфіту не варто очікувати хорошої амортизації, як у бігових моделях, але вона повинна бути.

Безперечними лідерами у виробництві кросівок для кросфіту за цей час стали дві компанії — Reebok зі своєю основною серією для кросфіту Reebok NANO, та NIKE з кросівками Metcon, при цьому обидва бренди, крім основної лінійки для кросфіту, випускають ще інші варіанти взуття для подібних тренувань. Наприклад, у Reebok є серія CrossFit Grace, CrossFit CrosSpeed, та кросівки, які вони випустили спеціально для CrossFit Games 2015 – Reebok CrossFit Nano Pump. NIKE, крім класичних метконів, розробила модель Nike Metcon Flyknit, в якій випустили вже кілька оновлень, які в чомусь навіть кращі за стандартні меткони, але й відповідно трохи дорожчі. До умовно кросфітовcких моделей у NIKE можна віднести лінійку NIKE Trainer, — вони більше призначені для тренувань в залі, ніж для кросфіту, але через особливу гнучкість підошви і гарний міцний верх, можуть, як варіант, підійти і під кросфітовські системи вправ. Так як попит народжує пропозицію, зараз практично кожна фірма випускає кросівки для кросфіту, у Inov-8 це F-Lite G-300, у Altra це XIT Xt, у Under Armour TriBase Reign, у Mizuno це лінійка Mizuno TC, у New Balance Minimus і тд. Ну і звичайно не можна не згадати фірму NOBULL, з якою торгова марка CrossFit підписала контракт з 2021 року, тому напис CrossFit на кросівках лінійки Reebok CrossFit Nano в 2021 році чекати не варто.

Яка з цих моделей краще чи гірше однозначно сказати не можна – у кожного бренду є свої шанувальники, фанати, ну і як то кажуть на смак та колір… У чомусь всі ці моделі схожі, у чомусь вони відрізняються, але кожна по-своєму відповідає вимогам цього спорту. Так що говорити, що Metcon краще, ніж Nano, або Inov-8 краще за Altra не можна, — комусь підійде одне, комусь інше. До речі, старі моделі не варто скидати з рахунків, наприклад, у Reebok ті ж Nano 5, досі мають великий попит при тому що в 2021 році вийшла модель Reebok Nano XI. Так що, якщо у вас є старі кросівки для кросфіту, не поспішайте купувати оновлення — не факт, що нове придбання буде краще ніж старі моделі.

Як варіант, для роботи зі штангою, можна використовувати або звичайні штангетки, або штангетки для кросфіту, але такі кросівки не зможуть покрити весь спектр вправ у кросфіті, особливо біг, тому обов'язково буде необхідна друга пара взуття для бігу, фітнесу та канату.

Немає товарів

Вгору

Ми дбаємо про вашу конфіденційність

Цей веб-сайт використовує файли cookie для маркетингу та статистичних цілей, а також для безпечної та оптимальної роботи сайту. Ви можете змінити це в налаштуваннях вашого браузера. Натисніть кнопку «Погодитися», щоб дати згоду на використання файлів cookie. Детальніше можна ознайомитися на сторінці Угода користувача.

,