З якої шкіри виробляють знамениті культові черевики Dr. Martens 1460 ICONS і не тільки.

Dr. Martens це культовий бренд взуття, одягу і аксесуарів з Англії, який має величезне значення для багатьох субкультур, тому грубі і брутальні черевики в першу чергу асоціюються зі скінхедами, панками, готами, футбольними фанатами 80-х, рок групами Depeche Mode, The Clash, Madness, Sex Pistols і тд. Сьогодні компанія випускає не тільки класичні черевики, але і туфлі, сандалі, босоніжки, повсякденний одяг і аксесуари високої якості, але, не дивлячись на такий широкий асортимент продукції, класичні моделі Dr. Martens 1460 і челсі Dr. Martens 2976, завжди були, є, і будуть не тільки візитною карткою компанії, але і флагманом продажів цього бренду. Ну а з чого роблять ці самі флагманські моделі, ми зараз спробуємо розібратися.

Епоха справжніх Dr. Martens розпочалася 1 квітня 1960 року, коли на прилавках магазинів з'явилася культова модель черевиків Dr. Martens 1460. Перші черевики були зроблені зі шкіри вишневого кольору, із відмітним хлястиком ззаду черевика «Air Wair With Bouncing Soles» і мали вісім отворів для шнурівки. З тих пір пройшло багато років, з роками змінювався не тільки стиль, а й матеріали, з яких компанія робила своє взуття — з'явилися нові забарвлення, шкіра різних типів вичинки і товщини, різні цікаві колаборації і тд.

Отже, шкіра на черевиках Dr. Martens. Більшу частину шкіри компанія отримує з Північної та Південної Америки. Так як шкіра матеріал натуральний, то природньо вона різна за текстурою, товщині, вазі, зернистості та щільності. Кожен шматок має свої особливі властивості і знаходить застосування при виробництві взуття. Як правило тип шкіри (smooth, nappa, greasy і т.д.) завжди проставляється на коробці від черевиків, і на язичку цієї інформації вже немає, є тільки код, за яким, в принципі, можна нагугліти і повну назву моделі, і тип шкіри з якої вона зроблена. Якщо перші Мартінси виробляли виключно в Англії, то зараз виробництво черевиків розкидано по всьому світу — ви можете купити черевики, які зроблені в Китаї, Таїланді, на Тайвані, у В'єтнамі, Лаосі, ну і звичайно в Англії, хоча з 10 млн пар взуття, які Dr. Martens виробляє в рік, тільки 1% роблять в першому британському цеху компанії "Коббс Лейн" в Уолластоні, Нортгемптоншир. В Англії випускаються ексклюзивні колекції "Made in England", а також деяка кількість моделей Dr. Martens 1460 в коробках вишневого кольору, які виходять дорожче китайських або тайських на 30-40%. Якість черевик, які зроблені в Китаї або Лаосі, мало відрізняється, або взагалі не відрізняється, може в якихось дрібних деталях, — так що якщо це оригінал, то неважливо де він зроблений, це завжди справжній Доктор Мартінс!

Отже, спробуємо розібратися в основних типах шкіри, які компанія Dr. Martens застосовує при виробництві взуття.

Dr. Martens 1460 Smooth. Це самий класичний варіант, із класичної дубової шкіри, яка настільки товста і гладка зовні, що коли ви берете абсолютно нові черевики в руки, іноді складається враження що це пластик... Але, це шкіра, просто з підвищеною гладкістю, жорсткістю і звичайно довговічністю. Саме цей тип Мартінсів користується найбільшою популярністю і вважається максимально автентичним. З цієї шкіри роблять дві колекції — Originals і Core. Так що, якщо ви шанувальник Dr. Martens 1460 Smooth, — готуйтеся їх не тільки розношувати досить тривалий час, але і до появи досить грубих заломів в зоні носку, та вище кісточки черевика, які, в принципі, зовсім не псують зовнішній вигляд. Крім чорного кольору черевики Dr. Martens 1460 Smooth випускаються в білому, жовтому, помаранчевому, та інших кольорах.

 

Dr. Martens 1460 Nappa Leather. Шкіра цього типу більш еластична, м'яка і податлива. У неї гладка структура, і з нею набагато простіше працювати і втілювати різні ідеї дизайну. Вона має трохи матовий відтінок і трохи тонша за своєю структурою. Вона така ж довговічна, але при цьому черевики зі шкіри Nappa набагато легше розносити, і у них не з'являються такі яскраво виражені заломи як на шкірі Smooth.

 

Dr. Martens 1460 Greasy зроблені з полегшеної, і ще більш м'якої шкіри, з ефектом промасленності, або вощеності. Завдяки своїй структурі такі черевики мають матовий і не блискучий зовнішній вигляд.

 

Dr. Martens 1460 Virginia, або як ще пишуть на коробках — Pascal Virginia. У більшості випадків відрізняються тим, що зверху черевика немає канту, і тому верх черевика щільніше облягає ногу, і вже точно не натре гомілку. Шкіра Virginia дрібнозерниста, дуже м'яка і приємна на дотик, так що виникає відчуття, що нога не в черевику, а в товстій перчатці. У шкіри цього типу підвищена еластичність, і фарбувати її можливо у різні відтінки. Черевики з цієї шкіри не сковують рухи, їх практично не потрібно розношувати, і новими, вони набагато менше натирають в області носка.

 

Dr. Martens 1460 Carpathian зроблені з дуже грубозернистої шкіри, яка відрізняється товщиною і міцністю. Вона добре промаслена, “жирна” і приємна на дотик, а з роками набуває красивого вінтажного вигляду.

 

Dr. Martens 1460 Patent Lamper. У слові Patent закладена основна властивість — глянсовий блискучий верх, і відповідно до цього, потрібна дуже дрібнозерниста шкіра. Черевики середньої жорсткості і не такі товсті як Smooth, але вимагають періодичного полірування і більш акуратного носіння, так як заломи і подряпини не додадуть вашому лакованому взуттю гарного зовнішнього вигляду. Дуже приваблеві, вироблені в широкій кольоровій гаммі.

 

Dr. Martens 1460 Crazy Horse. Особисто мені чомусь ці подобаються більше всього. Товста шкіра коричневого кольору, з рудуватим відтінком і неоднорідним забарвленням. На цій шкірі досить легко залишаються сліди, які з такою ж легкістю можна прибрати не тільки щіткою і спеціальними восками, а й просто протерши звичайною губкою або навіть просто прогладивши рукою. Мають таку унікальну властивість, як відсутність "галантерейності" - після першого ж дня носіння на черевиках з'являється наліт "бувалих" і вони не виглядають як ніби вчора їх купили у магазині. Сама шкіра дуже міцна і м'яка. Такі чоботи зроблені, як правило, зі шкіри темно-коричневого кольороу, або світло-коричневого але вже із жовтими шнурками.

 

Dr. Martens 1460 Quilon. Зустрічається дуже рідко, так як належить до того самого 1% взуття, яке виробляють в Англії — «Made in England Collection». У них вінтажний вигляд, і цю колекцію роблять з жорсткої та щільної шкіри з нальотом матовості, а всередені сама шкіра має характерний коричневий колір та високий ворс. Такі черевики потребують більш складного догляду, але вони прослужать довше стандартних моделей, не втративши зовнішнього вигляду багато років. Черевики з цієї коллкції роблять в основному чорного та вишневого кольору.

 

Dr. Martens 1460 Suede. Зроблені з натуральної замші, з водовідштовхувальними власивстями. Замша має досить високий ворс, і відрізняється відмінною водостійкістю і м'якістю. Потребує більш ретельного догляду і захисту від плям та бруду. Проте, натуральна красива замша як завжди виглядає набагато багатше, та має більш представницький вигляд аніж гладка шкіра, але знову ж таки, — це не для всіх типів взуття, і не кожному такий варіант зайде.

 

Dr. Martens 1460 Arcadia Leather. Глянцева, і досить гладка шкіра. При виготовленні піддається спеціальній обробці, в результаті якої виходить двокольорова структура — від темного до більш світлого. Дуже добре виглядає в бордово-вишневому тоні, хоча є й інші кольорові рішення.

 

Dr. Martens 1460 Ajax. Досить жорсткі черевики, які мають зовнішній вигляд "мілітарі". Справа в тому, що Ajax, як правило, не зовсім шкіряні. Тобто шкіра там є, але зазвичай більш низької якості і пресована, тому зверху її покривають поліуретановим покриттям з тисненням у вигляді геометричного малюнка. За вартістю дешевше звичайних шкіряних приблизно на 30%.

 

Dr. Martens 1460 Vegan Leather, — шкіра, але не натуральна, а штучна. Такі черевики підійдуть тим, хто з ідейних міркувань не носить одяг і взуття зі шкіри тварин, але дуже хоче мати Dr. Martens 1460, які виглядають як справжні Smooth. Незважаючи на те, що технології на місці не стоять, веганська шкіра все-таки не найкращий варіант матеріалу для взуття — під впливом сонця і спеки вона стає м'якою, а від холоду і морозу трохи втрачає свою гнучкість та еластичність. Зовні такі черевики практично не відрізняються від шкіряних, Але, у них із заду хлястик іншого кольору — він не чорний, а світло-сірий, і на самій устілці є напис "SUITABLE FOR VEGANS". До серії Vegan, в принципі, можна так само віднести всі моделі, які зроблені з нейлону, поліаміду, поліуретану та інших синтетичних матеріалів. До них же можна відправити черевики з велюру та гобелену, а також з вулканізованої гуми.

 

До інших, менш поширених типів шкіри можна віднести Grizzly. Ця шкіра щільна, дуже м'яка і приємна на дотик, з високою зернистістю. Черевики їз цієї шкіри цікавіше виглядають в коричневому, а не чорному кольорі завдяки різниці відтінків. З роками така шкіра стає трохи темніше, не втрачаючи красивого зовнішнього вигляду. Antique Temperley це гладка шкіра, яка піддається двокольорового обробці, завдяки якій ми маємо черевики в вінтажному стилі. Шкіра Brando виглядає з ніби воскової обробкою. Згодом гладка поверхня набуває легкої потертості, що надає взуттю стильного зовнішнього вигляду. Якщо на ваших черевиках є прикраси або вишивка, то швидше за все вони зроблені зі шкіри Soft-T, яка за своїми властивостями найбільше під це підходить. Ну а якщо на ваших черевиках намальовані черепашки нінзя, герої мультсеріалу Бівіс і Батхед, картини художників або ще що-небудь, — значить у вас колаборація!

Відверто кажучи, різниця між деякими типами шкір, які ми розглянули, настільки незначна, що розрізнити їх можна тільки порівнявши наочно дві пари черевиків, при цьому обидві пари повинні бути нові, із коробки. У будь-якому випадку абсолютно всі черевики Доктор Мартінс 1460 зроблені на єдиній підошві, яка буває або жовтого або чорного кольору, а на підошві колекції з Англії додають слова "Made in England".

Вже понад 60 років компанія Dr. Martens створює взуття з різних видів шкіри, замші, тканин, синтетичних матеріалів, і т.д, але незважаючи на таку зовнішню різницю, абсолютно всі моделі об'єднує висока якість, довговічність, зручність і особливий стиль, впізнаваний з 1960 року.